Péče o implantáty a dentální hygiena

Ztráta zubů je nepříjemná věc v každém období života, která může narušit výslovnost, kousání, estetiku a celkovou kvalitu života. Pacient má na výběr širokou škálu protetických možností, jak řešit vzniklé mezery mezi chybějícími zuby. Jedna z možností trvalého, funkčního a estetického řešení je zavedení klasických implantátů.

Pokud si pacient vybere tuto možnost, musí implantaci předcházet odborné komplexní vyšetření stomatologem, zda je toto ošetření vhodné. Zubní implantát funguje jako náhrada zubu a zavádí se přímo do kosti. Po vhojení a spojení s kostí se na něj v laboratoři zhotoví protetická keramická náhrada nebo pro více implantátů fixní můstek. Oboustrannou snahou je, aby životnost těchto implantátů byla co nejdelší, a proto je nutná správná a pečlivá domácí péče o orální zdraví. Samozřejmostí jsou pravidelné preventivní prohlídky chrupu a návštěvy dentální hygienistky.

Lékaři doporučují

Dnes je k dispozici velké množství mechanických pomůcek. Stále ale platí, že nejdůležitější mechanickou pomůckou je klasický měkký kartáček s hustými štětinami a krátkou pracovní hlavicí. Např. kartáčky Swissdent mají výbornou čisticí a masážní účinnost, umožňují téměř neomezený přístup k zubům i okrajům dásní a díky pedálnímu zástřihu mají výborný kontakt s povrchem zubu a dobře odstraňují plak. Navíc jsou velice šetrné a nedráždí měkké tkáně v okolí implantátu. Efektivní metodou čištění je tzv. Stillmanova metoda, kdy se stírá povlak od dásně k zubu, a Bassova metodu, kdy štětinky směřují do gingiválního sulku pod okraj dásní a drobné vibrační pohyby odstraňují povlak. Při použití těchto technik budou zuby pečlivě vyčištěné a dáseň namasírovaná, aby byla zdravá a nekrvácela. Zároveň efektivně odstraníte veškerý biofilm, který bývá příčinou vleklých zánětů a dalších možných komplikací.

pece-implantatyDalší nezbytnou pomůckou jsou jednosvazkové (sólo) kartáčky, které vyčistí každý zub jednotlivě a taktéž velice dobře odstraňují povlak v těžko dostupných místech chrupu a lépe se přizpůsobí anatomii zubu. Dnes vám ve specializovaných prodejnách Profimed nabídnou i další speciální kartáčky k implantátům, např. dvouřadé nebo se speciálně zalomeným krčkem. K interdentálnímu čištění jsou nejvhodnější mezizubní kartáčky s extra měkkými štětinami s drátkem potaženým plastem, aby nedocházelo k poškození titanových implantátů. V našich prodejnách vám rádi nabídnou TePe Implant sadu, která obsahuje jak vhodný měkký kartáček, kartáček se zalomenou hlavou, tak i mezizubní kartáček. Optimální velikost nejlépe mezizubních kartáčků stanoví a doporučí stomatolog nebo dentální hygienistka. Dále jsou to dentální nitě, povoskované, nepovoskované, s různými příchutěmi, nebo superfloss (speciální vlákno se zpevněným koncem a ve střední části se zesílenou bavlnkou, která důkladněji vyčistí mezizubní prostor) a také plastová párátka (soft-picks) od společnosti GUM, apod. Nejen na zubech a dásních se tvoří biofilm, ale povlak vzniká také na hřbetu jazyka a k jeho odstranění jsou určeny speciální škrabky. Další účinnou doplňkovou mechanickou a masážní pomůckou v péči o implantáty a fixní náhrady je ústní sprcha WaterPik Irigátor Complete Care. Dočistí především místa, kam se kartáček těžko dostává (např. dásňový žlábek nebo mezizubní prostory). Při každodenním používání efektivně a šetrně odstraní zbytkový povlak u implantátu a jeho okolí, redukuje krvácení dásní a tvorbu zubního kamene. Pulzující vodní paprsek účinně stimuluje a prokrvuje gingivu. Ergonomický tvar irigačních trysek umožňuje výplach parodontálních chobotů vodou nebo antibakteriálním roztokem. Sprchy WaterPik mají bohaté příslušenství, kromě různých tvarů kartáčků např. trysku standardní, ortodontickou, pro očistu jazyka, a za zmínku stojí i speciální subgingivální tryska, která má měkkou pryžovou špičku a umožní tak dopravit antibakteriální roztok pod dáseň do parodontálních chobotů.

implantaty-peceChemických pomůcek (zubní pasty, ústní vody a masážní gely) je dnes v prodeji velké množství, důležité je pouze správně si vybrat. Proto při nákupu pomůcek navštivte specializovanou prodejnu Profimed, kde vám odborně vyškolený personál poradí s výběrem. Jak už bylo řečeno, při nedostatečné ústní hygieně a při používání nevhodných dentálních pomůcek může lehce dojít k vleklým zánětům dásní a jejich krvácení s následným zánětem. Při těchto problémech s gingivou se doporučují zubní pasty, které podrážděné dásně uklidňují, např. GUM Paroex. Účinná je kombinace této zubní pasty s ústní vodou. Dalším vhodným doplňkem parodontologické léčby je masážní gel na dásně, s jehož výběrem a používáním opět nejlépe poradí odborník. Optimálního výsledku správné ústní hygieny však pacient docílí, kombinuje-li vhodné mechanické a chemické pomůcky s doporučovanými metodami čištění.

Závěr

Zavedení jednoho, či více implantátů je věc finančně náročná a proto předpokládáme, že výsledek léčby bude dlouhodobý. Funkčnost a dlouhodobá spolehlivost implantátů je zaručena pouze za předpokladu, že se o implantát budete starat neméně pečlivě než o vlastní zuby. Samozřejmostí jsou i preventivní prohlídky a pravidelné kontroly u zubního lékaře. Jen při splnění těchto požadavků vám „třetí“ chrup bude bezproblémově a dlouhodobě sloužit a pomůže vám zachovat vysokou kvalitu života.