Články a brožury

implantat-clankyTechnický pokrok a řada výzkumů v oblasti dentálních materiálů v posledních letech přinesl převratné změny v kvalitě a odolnosti materiálů. Také v oblasti implantologie byla uplatněna řada patentů a nových technologií, které znamenaly převratné změny v kvalitě implantátů a ve způsobu úpravy jejich povrchu, což vedlo k výraznému zlepšení biokompatibility a sekundární stability. Je asi vesměs známo, že implantáty se zhotovují většinou z titanu, který z dostupných kovů vykazuje nejvyšší biokompatibilitu s lidskou tkání, zejména s kostí. Titan se také vyznačuje vysokou chemickou stabilitou a odolností proti oxidační korozi. Zásadní novinkou bylo vylepšení samotného implantátu, kdy titanové implantáty byly nahrazeny materiálem z titanových slitin, které vykazují větší pevnost. Bohužel výzkumy posledních let prováděné na několika věhlasných univerzitách v zahraničí uvádějí, že právě titanové slitiny, oproti čistému titanu, vykazují nižší odolnost oproti korozi, a to zejména v kyselém prostředí (pH < 6,1), při kontaktu s fluoridy a při teplotě vyšší než 35° C.

A teď si představte prostředí v ústní dutině u pacienta s implantáty, který nemá perfektní dentální hygienu a nevěnuje pozornost výběru prostředků orální péče. Teplota 37°C, kyselé prostředí s pravděpodobnou úrovní pH < 6,0 a nějaké fluoridy po použití zubní pasty, či ústní vody. Tedy úplně ideální prostředí pro korozi titanových slitin. Nechci vás v žádném případě vyděsit, že se vám rozpadne implantát. Pokud ovšem toto ideální pro korozi prostředí bude v ústech přetrvávat a působit dlouhodobě, tak může dojít k narušení povrchové úpravy implantátu. Implantát přestane být ideálně hladký, naruší se chemická stabilita a na jeho zdrsněném povrchu vzniká vhodné prostředí pro vznik a hromadění zubního plaku. Při nedostatečné dentální hygieně má vzniklý biofilm za následek počínající zánětlivý proces, který může přejít v chronické onemocnění dásně v okolí implantátu. Tím nejhorším scénářem by v konečném výsledku mohlo být vyhojení implantátu a jeho ztráta.

Zásadní novinkou bylo vylepšení samotného implantátu, kdy titanové implantáty byly nahrazeny materiálem z titanových slitin, které vykazují větší pevnost.

Zásadním doporučení pro předejití takovýmto případům je starostlivá péče o ústní dutinu, o zuby a zubní náhrady kotvené implantáty. Udržujte pH v ústech co možné nejblíže přirozenému zásaditému prostředí a věnujte pozornost výběru prostředků ústní hygieny – zubním pastám a ústním vodám. Ideálním prostředkem pro vyčištění i hůře přístupných prostor velice dobře poslouží ústní sprcha neboli irigátor Waterpik. Jeho speciální nástavce a příslušenství vám umožní vyčistit jak nepřístupné mezizubní a subgingivální prostory, tak i parodontální choboty. Při výběru zubní pasty a vody je možné doporučit produktovou řadu GUM nebo UltraDEX, které mají speciální složení, které udržuje v ústech vyvážené mikrobiální prostředí a stabilní pH. Pro posílení účinku a vyhnutí se oxidační korozi můžete použít zubní pasty a ústní vody bez fluoridů. V případě jakýchkoli dotazů či problémů se samozřejmě obraťte na vyškolený personál specializovaných prodejen PROFIMED nebo na svého ošetřujícího lékaře.

Napsat komentář